Socialist Republic of Vietnam
Vietnam Visa Information and Service for Independent Travelers


 
Vietnamvisasite.com
Home

+Visa +Arrival

Who need Vietnam visa?
How visa service work?
What are all the fees?
Check fee & Apply visa
Vietnam visa on arrival
Urgent visa service
Visa approval letter
Sample of Vietnam visa
Types of Vietnam visa
Vietnam visa FAQs
Refund policy
Terms and conditions
Information about us
B2B partners
sitemap
+Urgent +Visa

Help Desk

   Vietnam visa help with Skype   Send us email

Vietnam Visa for Travelers with Latvia Nationality

Traveler with Latvia nationality need Vietnam entry visa for their trip to Vietnam.

You can apply Vietnam visa online and bring Vietnam visa approval letter to get Vietnam visa stamped on arrival at Vietnam airport.

There is no Vietnam Embassy/Consulate in Latvia so Vietnam visa on arrival is the best way as it save time and money for travelers.

If you choose to get visa stamped at Vietnam Embassy/Consulate near your country, please see information about Vietnam Diplomatic Mission abroad. Before going there make sure you have Vietnam visa approval letter already to avoid complicated procedure at the office.

Vjetnama vīzu informācijas

Visi ārzemnieki, kas vēlas apmeklēt Vjetnamu, ir nepieciešams Vjetnama ieceļošanas vīzas, izņemot pilsoņiem, kuru valstis ir noslēgušas divpusējus nolīgumus par vīzu režīma atvieglojumu ar Vjetnamas piemēram, lielākajā daļā ASEAN valstu, Koreju, Japānu, Krievijas Federāciju un Skandināvijas valstīm.
Skatīt valstis, kas ir atbrīvoti no Vjetnamas vīzas.

Jūs varat saņemt jūsu ieceļošanas vīzu, ja tam piederētu derīga pase uzspiests pirms laika sākuma, piemērojot kādu no Vjetnamas vēstniecību un / vai konsulāti. Tomēr procedūras, lai iegūtu vīzu, ir sarežģīta un prasa daudz laika (no 4 vai 10 dienas), pat daži īpaši pilsētās nav Vjetnama vēstniecība. Tādēļ, lai izvairītos no šīs neērtības, Tuan Linh ceļojumi darbs ar Vjetnamas Imigrācijas biroju, lai sniegtu jums visticamākos un drošākais veids, kā iegūt Vjetnama vīzu, padarot savu ceļojumu uz Vjetnamu vieglāk.Process, lai iegūtu Vjetnama vīzu ar mūsu Vjetnama vīzu izdošanas ir vienkāršs un ko jūs darāt, ir jāgaida vairākas dienas, lai jūsu vīza apzīmogo.